Sterylizacja u suczki buldoga francuskiego

Decyzja o sterylizacji naszej Gapci była jedną z najtrudniejszych decyzji w moim życiu. Tą decyzję podejmowałam aż półtora roku. Traktujemy naszą Gapę jak członka rodziny, czasami śmieję się, że to moja córcia, bo nie mam dzieci, toteż wszystkie swoje matczyne uczucia przelałam na nią. W końcu jednak przyszedł ten dzień, kiedy decyzję należało podjąć ostatecznie. Tak naprawdę zrobiliśmy to z kilku powodów, choć jak wspomniałam wcześniej nie było to dla mnie łatwe – emocjonalnie.

Zabieg sterylizacji odbył się w piątek 14 czerwca 2019 r. Najbardziej popularnym zabiegiem jest ovariohisterectomia-OVH, czyli usunięcie jajników i macicy, czasem w literaturze zachodniej zamiennikiem jest panhisterectomia. I mówiąc o sterylizacji suk to należy mieć na myśli. Tylko ten zabieg jest rekomendowany jako chirurgiczna metoda kontroli rozrodu. Jedynym słusznym działaniem jest wycięcie wszystkiego: jajników i macicy. http://cane-corso.epsy.org/artykul/sterylizacja

Gapa w chwili wykonywania zabiegu miała skończone 2,5 roku, była już po swojej czwartej cieczce w życiu, od ostatniej cieczki minęły 3 miesiące, ważyła nieco ponad 10 kilogramów. Sylwetka wysportowana, umięśniona, serce sportowca, jak na aktywnego psa przystało, lekko powiększone. Gapa nie jest typem kanapowca. Choć uwielbia spać i sie wylegiwać, to chętniej spędza czas na świeżym powietrzu i na zabawie. Także osiągnęła już swoją psią dorosłość i byliśmy pewni, że rozwijała się prawidłowo. Jednak mimo wszystko ryzyko takich zabiegów istnieje zawsze. Buldożki to krótkoczaszkowce, które mogą mieć problemy z wybudzeniem się z narkozy. https://pupil.pl/artykuly/dr-pupil-rasy-krotko-czaszkowe-urocze-cz-113

Czy sterylizacja Gapy była konieczna? Nie była, ale zważywszy na „plusy i minusy” piesków niesterylizowanych, a tych poddanych zabiegowi, postanowiliśmy poddać ją operacji. Nie były dla nas problemem cieczki dwa razy do roku. Systematycznie po niej sprzątaliśmy, a Gapa jest na tyle czystym psem, że sama w miarę możliwości dbała o swoją higienę. Cieczki trwały u niej do 3 tygodni zawsze. Niestety odkąd Gapa osiągnęła swoją psią dorosłość zauważyłam u niej delikatne objawy „matkowania” zabawkom. Zaczęły się urojone ciąże, na szczęście bez laktacji. Chodziła z zabawkami, spała z zabawkami, całowała je – zaczęła zachowywać się jak matka dla swoich dzieci, opiekuńcza bardzo. Kolejnym zachowaniem wskazującym na szaleństwo hormonów to próby dominacji. Myślicie, że tylko samce mają zwyczaj wskakiwania na nogę i ocieranie się o nią? Nic bardziej mylnego. Gapa podchodziła do mnie, lizała rękę, oplatała ją sobie łapami i zaczynała „kręcić kuperkiem”. Czasami jej zachowanie było tak silne, że ciężko było ją ujarzmić i wytłumaczyć „panuj nad tym”. Ale jak nad tym panować, kiedy zwierzęca chęć była większa. Na szczęście nie działo się to często, ale bywało uciążliwe. Nasz pies nie jeździ po wystawach, kupiliśmy Gapę dla nas, a nie dla małych szczeniaków, poza tym pracujemy i nie mielibyśmy czasu ani warunków na prowadzenie hodowli, toteż nie planowaliśmy jej rozmnażać i eksploatować jej ciała. Prowadzenie nielegalnych hodowli jest karalne. Pieski, które nie są poddane sterylizacji narażone są na choroby układu rozrodczego. Ropomacicze, nowotwory sutków – tego również chcieliśmy uniknąć, bo chcemy i zrobimy wszystko, aby Gapa została z nami jak najdłużej, stąd decyzja o zabiegu.

O 10.00 pojawiliśmy się w klinice Dr Macieja Tyszki na umówiony wcześniej zabieg. Po przeprowadzonym badaniu i ponownym osłuchaniu serduszka zapytano nas, czy na pewno chcemy poddać ją zabiegowi i czy jesteśmy świadomi ryzyka. Ze łzami w oczach i drżącym głosem odpowiedzieliśmy, że tak. W tym celu podpisałam specjalne oświadczenie, zgodę na zabieg.

Postawiliśmy Gapę na stół na którym leżała maszynka do golenia. Gapa dostała zastrzyk. Następnie Dr delikatnie przygotował łapkę do wbicia igły i założenia wenfronu. Gapcia troszkę się pożaliła tylko wydając z siebie głos na znak, że ją boli. Następnie podano lek usypiający. W mgnieniu oka zaczęła się robić wiotka, oczy jej błądziły niespokojnie w każdą stronę, osunęła się na blat i położyła, zaczęła odpływać. Byliśmy przy niej do tego momentu właśnie jak zasypiała. Pan Dr powiedział, że w zasadzie powinniśmy już pójść, bo Gapa będzie czuła nasz zapach i niepotrzebnie będzie się wybudzać. Narkoza podawana była Gapie małymi dawkami co jakiś czas, z uwagi na jej rasę. Zasypiała ze swoim Miśkiem Krzyśkiem, który zawsze wszędzie nam towarzyszy. Zapłakana, wzięłam miśka ze stołu, przytuliłam się do Gapci, dałam jej buziaka w czółko i szybko wyszliśmy z gabinetu. Pan Dr zaproponował widząc mój stan, że zadzwoni kiedy będzie już po wszystkim. Wróciliśmy do domu i w ogromnym stresie, z zaciśniętym żołądkiem, z sercem w gardle czekaliśmy na informację. Siedziałam na balkonie i wyłam, dosłownie wyłam z tego wszystkiego i modliłam się do Boga Największej Kości aby Gapa cała wróciła z nami do domu.

Około 11.30 dostaliśmy telefon. Odbierasz telefon i nie wiesz jaką informację przekaże Ci osoba po drugiej stronie… znacie to? „Zabieg się udał, Gapcia powoli zaczyna się wybudzać, proszę po nią przyjechać o 15:00” – usłyszeliśmy. Kamień spadł mi z serca! Ale …

O godzinie 13:30 dostajemy kolejny telefon. Patrzę na wyświetlacz, o jezuuu, dzwonią z kliniki, coś się stałoooo, przerażona odbieram … i słyszę … „można już zabrać Gapcie do domu” … ufff dawno nie przyjęłam takiej dawki stresu jak tego dnia!

Szybko po nią pojechaliśmy. Wyszła do nas o własnych siłach. Zobaczyłam ją w pomarańczowym wdzianku pooperacyjnym, taką bidulkę obolałą i zaspaną. Dostaliśmy od Dr zalecenia dotyczące rekonwalescencji. Wróciliśmy do domu. Aktualnie mam tydzień urlopu, po to, aby się nią opiekować. Powoli wracamy do pełni sił. Pierwsza doba była najgorsza. Teraz z każdą godziną Gapa wygląda i czuje się lepiej.

Jeśli sami jesteście właścicielami czworonogów, piesków czy kotków i zastanawiacie się czy poddać Waszego pupila sterylizacji / kastracji pamiętajcie, że ta decyzja musi być tylko i wyłącznie Waszą decyzją.

Gapcia z ukochanym miśkiem Krzyśkiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *