Koronawirus a bieganie

To można biegać czy nie wolno?!? Właściwie od samego początku, kiedy koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się w Polsce, my, biegacze, zastanawialiśmy się, czy nadal i jak długo swobodnie będziemy mogli uprawiać sport na świeżym powietrzu.

Jeszcze wczoraj mieliśmy liczne wątpliwości po tym, jak rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią koronowirusa. Nowe zasady obowiązują do 11 kwietnia 2020 roku. Tuż po wystąpieniu Premiera Morawieckiego, na stronie gov.pl, na pytanie:

„czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, pójść pobiegać lub wyjść z dziećmi na plac zabaw” udzielono odpowiedzi:

„Nie! Wprowadzamy obostrzenia w przemieszczaniu się po to, aby ograniczyć kontakty z ludźmi na czas walki z epidemią koronawirusa. Nowe zasady nie dotyczą jednak dojazdu do i z pracy, załatwiania spraw niezbędnych do codziennego funkcjonowania – takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Wyjścia rekreacyjne do parku, lasu, na spotkania są zakazane”. 

To stanowisko zmieniło się jednak w momencie, kiedy zostały zadawane dodatkowe pytania wyjaśniające. Na co otrzymaliśmy odpowiedź:

„Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).”

A zatem moi Drodzy biegacze, możecie biegać i wychodzić z psami. Unikajcie tylko zatłoczonych miejsc, biegajcie w pojedynkę lub z osobą z którą przebywacie na co dzień (mam tutaj na myśli tych, z którymi mieszkacie). Najlepszym rozwiązaniem jest las, puszcza lub polne drogi z dala od ludzi. Apeluje jednak o zachowanie zdrowego rozsądku.

W moim przypadku (a pracuję teraz w dyżurowym systemie pracy) wychodzę jedynie na szybki spacer z psem do parku lub do puszczy pobiegać. Ze względu na to, że sama jestem w grupie ryzyka, unikam ludzi jak tylko jest to możliwe. Ale dla zachowania zdrowia psychicznego należy przecież wyjść z domu na świeże powietrze, tym bardziej, że pogoda do tego zachęca.

Rząd ograniczył swobodne przemieszczanie się „poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi”, tzn. wyjście do pracy, na potrzebne zakupy, do lekarza, apteki. Ograniczenia dotyczą również nowych zasad poruszania się komunikacją miejską. Ograniczenia dotyczą również placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Podczas dzisiejszego porannego spaceru z psem zrobiłam to zdjęcie. Takie komunikaty rozwieszone są w parku Klęskowo przy miejscach na ogniska. Na pikniki w takich miejscach jeszcze przyjdzie czas. Przetrwajmy to razem bezpiecznie, a szybciej wrócimy do normalności. Dbajcie o siebie!

Szczecin, park Klęskowo, Bukowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *