BIEGANIE KOBIECA STRONA MOCY

Kilka tygodni temu śmiertelnie obraziłam się na bieganie. Czasami trzeba się wyłączyć, odpocząć, by wrócić ze zwojoną siłą – tak mówi mój lekarz. Z natury jestem niecierpliwa, to chyba bardziej moja wada niż zaleta, bo wszystko chciałabym na wczoraj, na już, na teraz. Odpoczynek po intensywnym roku pracy na dwa etaty dobrze mi zrobił, i nauczyłam się biegać nieco inaczej.

I choć cały czas uczę się cierpliwości to w porę wpadł mi w ręce poradnik Ani Pawłowskiej-Pojawy. Dzięki Anka za tą motywację. Bo kiedy ciało mówi dość trzeba dać sobie trochę czasu. Aby wrócić z nową motywacją, warto wyznaczyć sobie nowy cel. To takie proste, by na nowo chciało się założyć buty do biegania! Uwaga: bieganie uzależnia! Kiedy już raz zaczniesz, nigdy nie przestaniesz.

Kobieca strona mocy. Mówi się, że bieganie jest dla wszystkich. Że biegać każdy może, a do tego wystarczą ci tylko: para butów sportowych, szorty i t-shirt. Faktycznie patrząc z perspektywy lat jest to jedno z najpopularniejszych hobby na świecie, a jeśli nie hobby to z pewnością sposób na zdobycie dobrej kondycji. Może się tylko wydawać na początku, że każdy potrafi biegać, bo bieganie jest w naszej naturze. Zanim jednak zaczniesz stawiać pierwsze kroki, warto uzupełnić swoją wiedzę by zrozumieć pewne kwestie. Dzięki temu poznasz w jaki sposób przygotować się do treningu, wzbogacisz swój trening ćwiczeniami sprzyjającymi regenerację, ale przede wszystkim poznasz technikę jak biegać, aby uniknąć kontuzji i jak nie stracić motywacji.

Ania to umiarkowana gadżeciara, skromna pasjonatka biegania, która pisząc o bieganiu oddaje temu swoje serce. Ma na koncie mnóstwo biegowych imprez w kraju i za granicą. Łączy karierę zawodową z prowadzeniem bloga, pisaniem artykułów o tematyce biegowej oraz z wychowywaniem synka. Żona, matka i prawdziwa biegaczka. Każdy biegacz wie, że o bieganiu można mówić godzinami. I jak sama autorka mówi „Książka nie wyczerpuje tematu, bo to zwyczajnie niemożliwe” to na 240 stronach znajdziesz wszystko to, co o bieganiu powinnaś wiedzieć, przynajmniej na początek.

Poradnik biegania dla kobiet? Po co średnio zaawansowanej biegaczce poradnik biegania? Poradnik – słowo brzmi jak elementarz dla pierwszoklasisty. Przyznam szczerze, że po tej kilkutygodniowej przerwie od biegania, wracając do truchtania czułam się właśnie jak dziecko stawiające pierwsze kroki, pierwsze biegowe kroki. Poradnik jest zdecydowanie dla każdego, i choć autorka kieruje go głównie dla kobiet, myślę, że i mężczyźni znajdą w nim coś dla siebie.

W książce tej znajdziesz zbiór praktycznych informacji, zaprzyjaźnisz się z bieganiem, poznasz wskazówki jak pokonać dystanse kilometrów i jak nie stracić motywacji do działania, bo warto kontynuować coś, co zaczęło się robić, bez względu na to, jaki jest twój powód do biegania. Początkujący znajdą w niej wskazówki, a doświadczeni poprawią swoje osiągnięcia i uzupełnią wiedzę. Oczywiście nie od razu zbudowano Rzym, prawda? Czytając pierwsze rozdziały książki zaczęłam sobie przypominać moje pierwsze przebyte kilometry. O tym jak zaczęła się moja przygoda z bieganiem, co było moją motywacją do założenia butów do biegania i dlaczego pokochałam właśnie bieganie, a nie wybrałam innego sportu.

Przypomniałam sobie chwile kiedy przebiegłam pierwsze 5km w biegu ulicznym bojąc się, że zgubię się na trasie. Przypomniałam sobie swoją niesamowitą wówczas radość. I powiem Wam w sekrecie, że do dziś mi tak zostało, choć przed biegiem studiuję trasę, a w biegach ulicznych startuje od 100 do kilkunastu tysięcy biegaczy to zawsze boją się, że się zgubię.

Często pytacie mnie jak zacząć biegać i co robić, aby schudnąć. Ania w jednych rozdziałów wyjaśnia na czym polega odchudzanie przez bieganie. Autorka zachęca do tego, aby rozpocząć aktywność i podchodzić do niej z głową, aby się zwyczajnie nie zabiegać. W bieganiu nie chodzi o to, aby codziennie nabijać kilometry. Wielu z nas chyba o tym zapomina. Treningi powinny być planowane, a w nich miejsce i czas na wyciszenie, dietę oraz czas na regenerację organizmu.

Bieganie nie jest tylko męskim sportem, choć od początku właśnie dla mężczyzn było zarezerwowane w sportowych rywalizacjach. Jesteś kobietą i nie wstydź się tego. Biegacze to jedna wielka rodzina pozytywnie zakręconych osób do której zdecydowanie warto dołączyć. Autorka zachęca, aby biegać najlepiej jak potrafisz, a bieganie stanie się częścią twojego życia i na pewno nie będziesz miała powodów do nudy. I chyba jestem tego dobrym przykładem.

Krótko mówiąc: jeśli dopiero zaczynasz swoja przygodę z bieganiem, myślę że ta książka jest doskonałym punktem wyjścia. Natomiast jeśli już jesteś zaprawioną w bojach biegaczką być może znajdziesz tu wskazówki jak być jeszcze lepszą wersją samej siebie. Brakuje mi w niej tylko kolorach zdjęć Ani. Książkę bardzo polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *