AUTOMOTYWACJA

Lubię sięgać po książki, które pomagają mi kierować moją motywacją. Lubię sięgać po takie książki, które pomogą mi tą motywację odkryć lub przypomnieć o tym, co jest dla mnie ważne. Lubię sięgać po takie książki, które tą motywację potrafią u mnie podtrzymać na dłużej. Czym jest zatem motywacja?

Słowo motywacja oznacza „wprawiać w ruch”, „popychać”, „poruszać”, „dźwigać”. Motywacja to inaczej zlepek dwóch słów: motyw i akcja. Tak więc, aby podjąć jakieś działanie, trzeba mieć określony cel. Mając na myśli motywację, zwykle myślimy nad przyczynami wszelkich działań.

Nie ma jednej uniwersalnej teorii, która wyjaśniłaby wszystkie rodzaje motywacji. Każda motywacja to mieszanka wpływów biologicznych, umysłowych, behawioralnych i społeczno-kulturowych. Skuteczna motywacja czy też proces motywacyjny, polega na wzbudzaniu wewnętrznego stanu gotowości do działania. To pobudzanie energii, ukierunkowywanie wysiłku na cel, zorganizowanie reakcji w zintegrowany wzorzec i kontynuowanie czynności w taki sposób, dopóki warunki nie ulegną zmianie. Kierujemy się motywacją wewnętrzną lub zewnętrzną. Natura motywacji jest taka, że przychodzi ona i odchodzi falami. Niestety, żaden człowiek nie jest w stanie żyć na pełnych obrotach i być w euforii przez cały czas. Motywacji zwykle szukamy wśród innych ludzi. Ktoś motywuje nas innym razem to my jesteśmy dla kogoś motorem do działania lub spotykamy ze zjawiskiem zupełnie odwrotnym a mianowicie demotywacja. A co zrobić, abyś sam siebie mógł zmotywować? Odpowiedź znajdziesz w książce Marzeny Jankowskiej i Beaty Wolfigiel pt. „Automotywacja odkryj w sobie siłę do działania”.

To nie jest kolejny suchy i nudny poradnik o motywacji. Nie jest też cudownym przepisem na sukces, ponieważ to, jak motywacja zadziała w twoim przypadku zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Dobrze wiesz, że motywacja to proces. Automotywacja to ciągłe odkrywanie siebie, które jest dość fascynujące, przynajmniej w moim przypadku. Jest to z  pewnością znakomita książka dla tych, którzy chcą odkryć siebie na nowo, chcą zrozumieć zachowania, bodźce i stawiają na ciągły swój rozwój.

Książka „Automotywacja odkryj w sobie siłę do działania” składa się z 3 rozdziałów. Każdy z nich porusza inne zagadnienia i w zasadzie możesz z tej książki korzystać tak jak ci się to podoba. Przeczytałam ją od początku do końca, a kiedy zachodziła potrzeba przypomnienia sobie ważnych kwestii w każdym momencie wracałam do tego zagadnienia, które chciałam sobie przypomnieć. Pierwszy rozdział to „Sposób na zmianę”. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania, które być może zadajesz sobie od jakiegoś czasu. Dlaczego nie dotrzymałeś swoich postanowień? Czy przekonania wpływają na twoje sukcesy i porażki? To jak myślimy, ma ogromny wpływ na skuteczność w działaniu. W części drugiej „Wewnętrzny napęd do działania” odkryjesz źródła swojej wewnętrznej motywacji poprzez techniki wizualizacji oraz dowiesz się co jest poza „kijem i marchewką”. Czy tylko motywacja wewnętrzna pozwoli Ci osiągnąć cel? Rozdział trzeci „Jak z cytryn zrobić lemoniadę” pogrzebie trochę w psychice, ujarzmi emocje i pokarze jak być jak drzewo.

Całe życie szukamy sposobów na pokonywanie wewnętrznych barier, które uniemożliwiają dokończenie tego, czego się podjęliśmy. Każdy z nas próbuje znaleźć indywidualne czynniki jakie nas motywują, oraz powody i korzyści, które napędzałyby do działania. Z pewnością potrzebujemy innych systemów niż „nagród i kar”. Motywowanie samego siebie zależy w głównej mierze od naszego samopoczucia, trudności zadania jakie jest przed nami, czy od tego, ile czasu zajmie nam realizacja danego projektu. Ale da się! Bo wszystko jest w naszych głowach, musimy tylko poskładać pewne elementy układanki w jedna całość. W książce znajdziesz również krótkie ćwiczenia, które ci w tym pomogą. Bądź szczery w odpowiedziach na zadawane w nich pytania, a z pewnością odkryjesz w sobie siłę do działania!

Jeśli wszystko jest w moich rękach i wszystko naprawdę ma zależeć ode mnie, to mogę powiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych. Na niektóre potrzeba tylko trochę więcej czasu i cierpliwości. Co jest najważniejsze? Przede wszystkim odczuwanie przyjemności z tego, że coś robię – to klucz do sukcesu! Ale przekonajcie się o tym sami.

A jak jest z waszą motywacją?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *